LacnéŠošovky.sk

Hydrogélové a silikón-hydrogélové kontaktné šošovky na mieru

silikonove hydrogelove sosovkyNejakú dobu už používate kontaktné šošovky, ale Vaša obľúbená značka Vám poslednou dobou spôsobuje ku koncu dňa podráždenie? Aj to sa môže stať. Je možné, že budete potrebovať predpísať šošovky z iného materiálu.

Rozhodli ste sa navštíviť očného lekára a po dlhých rokoch nosenia dioptrických okuliarov chcete vyskúšať kontaktné šošovky? Prečítajte si pár zaujímavých informácií o rozdielnych materiáloch používaných na výrobu šošoviek.

S výberom kontaktných šošoviek Vám vždy najlepšie poradi očný špecialista, ktorý vezme do úvahy nielen zdravotný stav Vašich očí, ale aj prostredie, v ktorom sa najčastejšie nachádzate, aktivity, ktoré chcete s šošovkami prevádzkovať, a podobne. Na trhu existuje veľmi široká ponuka najrôznejších kontaktných šošoviek. Ako sa v nich teda orientovať?

 

Rozdiel medzi hydrogélovými a silikón-hydrogélovými kontaktnými šošovkami

Okrem staršieho, tvrdšieho typu šošoviek, známeho ako RGP kontaktné šošovky (Rigid Gas Permeable čiže tuhe plynovo-priepustné), ktoré sa používajú skôr v špecifických prípadoch ako je napríklad korekcia nepravidelného astigmatizmu, sa dnes oveľa častejšie predpisujú kontaktné šošovky z hydrogélu. Existujú dva typy hydrogélových šošoviek:

>> Tradičné (HEMA) hydrogélové šošovky - Jedná sa o mäkké šošovky, zložené z molekúl 2-hydroxyethylmetakrylátu, prípadne z molekúl kyseliny metakrylovej, izobutyl metakrylátu a podobne. Majú vysoký obsah vody, čo je činní veľmi pohodlnými. Po mnohých hodinách nosenia však môže voda začať dochádzať a šošovky ju začnú čerpať z očí. Nižšia priepustnosť kyslíka môže tiež znamenať skorší únavu a začervenanie očí.

Príkladom bežných hydrogélových šošoviek sú jednodňové Dailies AquaComfort Plus či Acuvue 1-Day Moist, mesačné šošovky SofLens 59 či dvojtýždňové FitView Monthly.

>> Silikónové hydrogélové šošovky - Niektoré z molekúl HEMA šošoviek sú nahradené silikónom s cieľom vytvoriť polyméry, ktoré tvoria základný materiál pre výrobu týchto kontaktných šošoviek. Ide o modernejší typ. Vyššia priepustnosť kyslíka u tohto typu udržuje oči zdravé.

Medzi Si-Hy kontaktné šošovky patria napríklad šošovky pre opakované použitie (dvojtýždenné alebo mesačné) Acuvue Advance, Air Optix Night & Day Aqua alebo Biofinity, jednodňové Acuvue Oasys, MyDay a ďalšie.

 

Oba druhy sú vyrobené z plastických hmôt, ľahko absorbujúcich vodu. U bežných hydrogélových šošoviek môže u niektorých pacientov dochádzať k výraznému vysušovaniu očí ku koncu dňa. V takýchto prípadoch môžu byť pre nich vhodnejšie silikónové hydrogélové šošovky, ktoré obsahujú zvlhčujúce zložky a majú až päťnásobne vyššiu priepustnosť kyslíka k rohovke. Táto vlastnosť silikón-hydrogélových šošoviek je u niektorých užívateľov výhodou, u iných naopak nevýhodou. Väčšie množstvo kyslíka na rohovke totiž znamená zvýšenú citlivosť, a teda možný nižší komfort. Títo pacienti potom budú dávať prednosť skôr štandardným hydrogélovým šošovkám.

Na trhu je v predaji celý rad poddruhov hydrogélových a silikón-hydrogélových kontaktných šošoviek. Jednotlivé šošovky od rôznych výrobcov sa líši ako v presnom zložení materiálov, tak v špecifických vlastnostiach.

 

3 generácie silikónových hydrogélových šošoviek

Neustály pokrok v oblasti kontaktných šošoviek znamená, že ani s objavom materiálu pre moderné silikónové hydrogélové kontaktné šošovky ich vývoj nekončí. V rámci Si-Hy šošoviek momentálne hovoríme o 3 generáciách ktoré sú v mnohých ohľadoch jedinečné a vzájomne sa môžu líšiť. Každá nová generácia nutne nemusí vychádzať z generácie predchádzajúcej a nahrádzať ju. Namiesto toho majú odlišné zloženie polymérov, odlišné vlastnosti materiálu a poskytujú očiam rôznu starostlivosť.

Detaily rozdielov medzi prvou, druhou a treťou generáciou silikón-hydrogélových šošoviek sú pre laika trochu technické, a preto je tu nebudeme ďalej rozoberať. Očný špecialisti by však mali mať podrobnú znalosť jednotlivých vlastností, na základe ktorých môžu rozhodnúť, ktoré z kontaktných šošoviek sú pre pacienta optimálne.


Prečítajte si tiež:

O Kontakto.sk

Internetový obchod Kontakto.sk je sesterským obchodom eshopu Kontakto.cz, ktorý ponúka najlacnejšie jednodňové, 14dňové, mesačné aj špeciálne kontaktné šošovky na Českom i Slovenskom trhu. Kúpite u nás kontaktné šošovky populárnych značiek ako sú Acuvue, Dailies, SofLens, Biofinity, Freshlook, PureVision, Air Optix, ale i lacné značky FitView, AquaView AirView, ktoré sú naší špecialitou.

Najobľúbenejšie značky kontaktných šošoviek

Zákazníci v eshope Kontakto.sk najradšej nakupujú kontaktné šošovky týchto značiek:

  • Acuvue
  • Air Optix
  • PureVision
  • Dailies

Kontakt

Kontakto.sk Internetový Obchod, spol. s r. o.

Hlavní třída 43/34, 737 01 Český Těšín
E-mail:
Telefón: +420 558 712 283