LacnéŠošovky.sk

Vplyv chrípkového obdobia na nosenie kontaktných šošoviek

oci pocas chorobyChladné zimné dni sú ako stvorené pre mierna prechladnutia či vážnejšie chrípky. Nepríjemné príznaky plného nosa, kašľanie, škrabanie v hrdle a podobne postihnú aspoň raz väčšinu z nás. Iste tiež poznáte pálenie v očiach, pri ktorom sú oči akoby sklenené. Stav choroby môže byť o to viac nepríjemný pre nositeľa kontaktných šošoviek.

Kontaktné šošovky sú za normálneho stavu pohodlné pri nosení a umožňujú ich používateľom slobodný pohyb pri najrôznejších aktivitách. V období choroby však oči dávajú najavo, že chcú od šošoviek prestávku, a ich nosenie sa zdá menej príjemné. Ak sa liečite doma v posteli, nosenie okuliarov by nemalo prinášať žiadne problémy. Pokiaľ ste ale z tých, ktorí miernejší prechladnutie či chrípku prechádzajú a pokračujú v bežnom každodennom chode, pri ktorom chcú aj naďalej kontaktné šošovky používať, mali by ste spozornieť.

Chrípka má formu kvapôčkovej infekcie, pri ktorej sa vírus alebo baktéria prenáša prostredníctvom jemných kvapôčok slín, nosového alebo ústneho sekrétu. Drobné kvapky sa šíri veľmi ľahko pri kýchnutí, smrkaní či kašľanie. Baktérie sa zachytávajú na ľudskej koži, kľučkách dverí, uterákoch a celej rade ďalšie povrchov, s ktorými prichádzajú do styku nielen chorí, ale aj zdraví ľudia. Z toho dôvodu je absolútne nevyhnutné dodržiavať zásady zvýšenej hygieny. Pri manipulácii s kontaktnými šošovkami to platí dvojnásobne. Pred dotykom šošoviek si preto dôkladne umyte a osušte ruky.

V období chrípok sa tiež neodporúča manipulácia so šošovkami na verejných miestach. Prekvapujúce pre Vás môže byť zistenie, že nakaziť sa môžete nielen vdýchnutím kvapôčok nosom či ústami, ale aj preniknutím cez očné sliznicu.

 

Odporúčania ako sa o oči starať počas choroby

Počas nachladnutia, chrípky či ďalších vírusov vyskytujúcich sa v chladných mesiacoch môžu byť oči suché, začervenané a podráždené. Niektoré bežne predajné lieky proti chrípke môžu ako vedľajší účinok vysúšanie očí ešte viac podporovať. Ako úľavu očiam môžete v takýchto prípadoch využiť zvlhčujúce očné kvapky. Vždy sa však uistite, či sú šošovky vhodné pre kontaktné šošovky, ak je plánujete ten deň nosiť.

Vírusové infekcie nemôžu byť liečené antibiotikami. Ak je však chrípka či očné infekcie spôsobená niektorými baktériami, existujú antibiotiká či masti na jej liečbu.

Pokiaľ používate kontaktné šošovky určené pre opakované nosenie, je vhodné počas chrípkovej sezóny používať roztok s vyššími dezinfekčnými účinkami. Ešte lepšou variantou je používať denné kontaktné šošovky, čo znižuje riziko prenosu infekcie do oka.

Úplne najlepším spôsobom je však nechať oči liečiť spolu s celým organizmom a dopriať im oddych od kontaktných šošoviek.


Prečítajte si tiež:

O Kontakto.sk

Internetový obchod Kontakto.sk je sesterským obchodom eshopu Kontakto.cz, ktorý ponúka najlacnejšie jednodňové, 14dňové, mesačné aj špeciálne kontaktné šošovky na Českom i Slovenskom trhu. Kúpite u nás kontaktné šošovky populárnych značiek ako sú Acuvue, Dailies, SofLens, Biofinity, Freshlook, PureVision, Air Optix, ale i lacné značky FitView, AquaView AirView, ktoré sú naší špecialitou.

Najobľúbenejšie značky kontaktných šošoviek

Zákazníci v eshope Kontakto.sk najradšej nakupujú kontaktné šošovky týchto značiek:

  • Acuvue
  • Air Optix
  • PureVision
  • Dailies

Kontakt

Kontakto.sk Internetový Obchod, spol. s r. o.

Hlavní třída 43/34, 737 01 Český Těšín
E-mail:
Telefón: +420 558 712 283