LacnéŠošovky.sk

Ako si v zime správne chrániť oči

oci v zimeVäčšine z nás príde najskôr normálne, chrániť si v lete oči pred slnečným žiarením s pomocou slnečných okuliarov. Jasné slnko priamo nabáda k zatienenie zraku. Ako si ale máme chrániť oči v zime, kedy denné svetlo je viac tlmené a slnko sa schováva za mraky? V tomto období sa môže zdať, že oči toľko chrániť nepotrebujú. V skutočnosti tomu tak však nie je. UV žiarenie totiž preniká aj cez oblaky a bez ochrany môže byť zrak v zime ohrozený viac ako v lete. Kvôli UV lúčom sú oči náchylnejšie k degeneratívnym ochoreniam ako napríklad šedý zákal, zelený zákal, rakovina kože v okolí oka, makulárna degenerácia a podobne.

Slnečné okuliare chránia v lete nielen pri bežnom každodennom nosení, ale aj pri rade outdoorových aktivít. Okrem slnečných lúčov poskytujú ochranu aj proti vetru, prachu či iným drobným čiastočkám, ktoré sa nám môžu z prostredia dostať do očí. Ak sa nad starostlivosťou o oči zamyslíme, uvedomíme si, že aj v jesenných a zimných mesiacoch sú oči vystavené rovnakému nebezpečenstvu.

 

Ako sa o oči v zime starať?

Naše rady sú zamerané na zimné obdobie, v ktorom máme tendenciu sa o oči starať menej. Uvedené zásady sa však dajú aplikovať po celý rok.

1) Udržujte dostatočnú vlhkosť očí

Teplo v miestnostiach či cirkulácia ohrievaného vzduchu môžu oči vysušovať a dráždiť. To môže byť obzvlášť nepríjemné pre osoby trpiace syndrómom suchého oka. Taktiež vonkajšie veterné prostredie prispieva k vysušovaniu očí. Vo vnútorných priestoroch odporúčame ako prevenciu používanie zvlhčovačov vzduchu. Ak je to možné, môžete tiež zmeniť miesto, kde obvykle sedávate, ak sa dané miesto vyskytuje v blízkosti zdroja tepla. Pre udržanie vlhkosti očí existuje na trhu celý rad hydratačných očných kvapiek. Tzv. umelé slzy sú bežne k dostaniu v lekárňach alebo si ich môžete objednať v našom eshope.

2) Noste slnečné okuliare s ochranou proti UV žiareniu

Slnečné okuliare by ste ideálne mali nosiť každý deň. Ultrafialové lúče sú pre zrak škodlivé a ich nepriaznivý účinok sa v zime môže ešte zdvojnásobiť pri odraze od snehu. Určite sa oplatí investovať do kvalitných slnečných okuliarov s maximálnym ochranným filtrom. Pri obzvlášť jasných podmienkach môžete slnečné okuliare doplniť ešte o klobúk či šilt.

Okrem okuliarov slnečných, chrániacich proti UV žiareniu, by ani v zime nemalo zabúdať na okuliare ochranné. Na svahoch použite okuliare lyžiarske, pri vonkajších prácach potom bezpečnostné okuliare, zabraňujúci vniku cudzích predmetov do očí a ich následnému poškodeniu.

3) Nezabúdajte na správnu výživu

V zime má rada ľudí sklony nedbať na zdravú výživu tak, ako je to v letných mesiacoch, kedy je k dispozícii viac čerstvého ovocia a zeleniny. Aby sme udržali oči aj celé telo v zime v dobrej kondícii, je vhodné konzumovať stravu bohatú na antioxidanty a betakarotén (ovocie a zeleninu, obzvlášť listovú zeleninu, mrkvu, atď.). Ako doplnok stravy potom môžeme pravidelne užívať multivitamíny.

Na udržanie hydratácie celého organizmu, vrátane očí, by sme nemali ani v zime zabúdať na dostatočný pitný režim. Okrem vody môžeme piť na zahriatie rôzne bylinkové čaje či čaj zelený.

 

Ako je zrejmé, na ochranu očí by sme mali myslieť nielen v lete, ale po celý rok. Zimné mesiace majú z pohľadu starostlivosti o oči svoje špecifiká. Dodržiavanie našich rád napomôže si dlhodobo udržať zdravý zrak. Ak by ste predsa len mali ďalšie otázky na tému ochrany očí v zimnom období, môžete kontaktovať náš tím odborníkov alebo sa poradiť so svojím očným lekárom.


Prečítajte si tiež:

O Kontakto.sk

Internetový obchod Kontakto.sk je sesterským obchodom eshopu Kontakto.cz, ktorý ponúka najlacnejšie jednodňové, 14dňové, mesačné aj špeciálne kontaktné šošovky na Českom i Slovenskom trhu. Kúpite u nás kontaktné šošovky populárnych značiek ako sú Acuvue, Dailies, SofLens, Biofinity, Freshlook, PureVision, Air Optix, ale i lacné značky FitView, AquaView AirView, ktoré sú naší špecialitou.

Najobľúbenejšie značky kontaktných šošoviek

Zákazníci v eshope Kontakto.sk najradšej nakupujú kontaktné šošovky týchto značiek:

  • Acuvue
  • Air Optix
  • PureVision
  • Dailies

Kontakt

Kontakto.sk Internetový Obchod, spol. s r. o.

Hlavní třída 43/34, 737 01 Český Těšín
E-mail:
Telefón: +420 558 712 283